Siyah Beyaz Film

Kodak T-Max 100  

Kodak T-Max 100 iso ya sahip olduğundan genellikle açık havalarda ve dışarıda kullanılan bir filmdir. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz ve siyah beyaz filmlerden biridir. 100 iso ya sahip olduğundan çok fazla grenli değildir. Push up yapılmaya yani 200-400 gibi iso değerlerine kadar pozlanıp ona göre banyo yapılarak kullanılmaya uygundur. Bazı kullanıcılar 800 iso değerine kadar push up yapmaktadırlar. Sorun yaşamamak ve daha garanti olması için 100-200-400 aralığında kullanılması tavsiye edilir.

Kodak T-Max 400  


Kodak T-Max 400 iso ya sahip olduğundan genellikle açık /kapalı havalarda veya uygun ışığın olduğu iç mekanlarda kullanılan bir filmdir. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz ve neredeyse en çok kullanılan siyah beyaz filmlerden biridir. Push up yapılmaya yani 800-1600 gibi iso değerlerine kadar pozlanıp ona göre banyo yapılarak kullanılmaya uygundur.Bazı kullanıcılar 3200 iso değerine kadar push up yapmaktadırlar.Sorun yaşamamak ve daha garanti olması için 400-800-1600 aralığında kullanılması tavsiye edilir.

Kodak Tri-X 320/400  


Kodak'ın çıkarmış olduğu bir diğer film olan tri-x 320/400 iso'ya sahiptir. Bazı kullanıcılar tarafından T-Max serisine göre tercih edilmektedir. Bu filmde yine 400 iso'ya sahip diğer filmler gibi genellikle açık /kapalı havalarda veya uygun ışığın olduğu iç mekanlarda kullanılmaktadır. Push up yapmaya  T-Max gibi uygundur. Bazı Kullanıcılara göre Tri-x daha T-Max'e göre gren'li bir filmdir.


Fuji Neopan Across 100  


Fuji Neopan Across 100 iso ya sahip olduğundan genellikle açık havalarda ve dışarıda kullanılan bir filmdir.Piyasada bulunabilen fakat diğer film türlerine göre daha pahalıdır.Kullanabileceğiniz gren'i en az olan filmlerden biridir. Bazı kullanıcılar tarafında gren'siz olduğundan tercih edilmeyebiliyor. Genellikle portre çekimlerinde kullanılmaktadır. Keskinlik bakımından çok başarılı bir filmdir. Push up yapmaya uygundur ama bu konuda kodak'ın filmleri daha başarılıdır.


İlford Pan F 50  


İlford Pan F 50 günümüzde 50 iso'ya sahip ender siyah beyaz filmlerden biridir. İso değeri düşük olduğundan fazla ışığa ihtiyaç duymaktadır bu yüzden sadece güneşli havalarda kullanılabilmektedir. Düşük iso'ya sahip olduğunda gren'li bir film değildir. Çok fazla push up yapmaya uygun bir film değildir. 100 iso gibi bir değerde kullanılıp ona göre banyo yapılırsa sorun yaşamadan güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz.


İlford Hp4 Plus 125  İlford'un 125 iso değerinde az gren'li siyah beyaz dengesi iyi filmlerinden biridir.Açık havalarda kullanılmaya uygundur. 250 ve 500 değerlerinde bazı kullanıcılar tarafından push up yapılmaktadır.Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz siyah filmlerden biridir.Fiyatı ise ortalama siyah beyaz film skalasındadır.İlford Hp5 Plus 400  

İlford Hp5 Plus 400 iso ya sahip olduğundan genellikle açık /kapalı havalarda veya uygun ışığın olduğu iç mekanlarda kullanılan bir filmdir. 400 iso değerinde kullanılmakta ve sonuçları genellikle sevilen filmlerden biridir. Orta seviye gren'e sahiptir. Aynı zamanda Push up yapılmaya yani 800-1600 gibi iso değerlerine kadar pozlanıp ona göre banyo yapılarak kullanılmaya uygundur. İlford'un kendi sitesinde doğru geliştiriciyle 3200 iso değerine kadar push up yapmaktadırlar. Sorun yaşamamak ve daha garanti olması için 400-800-1600 aralığında kullanılması tavsiye edilir.


İlford Delta 100/400  


İlford'un çıkarmış olduğu profosyonel siyah beyaz film serisidir. Gren yapısı diğer ilford filmlere göre daha azdır. Her iki filmde push up yapılmaya uygundur ama ilford kullanmayı seven kullanıcılar genellikle fp4/hp5 serisini push up yapmaktadırlar çünkü emülsiyon olarak delta daha yeni tarz bir filmdir. Push up uygulaması genelikle eski tarz emülsiyonlara sahip filmlere uygulanmaktadır. Fiyat olarak diğer ilford serisine göre daha pahalıdırlar.


İlford Delta 3200  

İlford serisinin profosyonel segmentinde olan ve piyasada 3200 iso olarak bulunan tek filmdir. İso'sundan analayabileceğimiz gibi az ışıklı ortamlarda ve gece çekimleri için uygun bir filmdir.Push up yapmak isteyenlere 6400 den fazlası genellikle önerilmez bu film için çünkü yapısı gereği gren'i fazla bir filmdir.Fiyat aralığı diğer delta serisi ile hemen hemen aynıdır.Rollei RPX 100/400  
Rollei filmleri çok fazla piyasada bulunmamasına karşın bazı kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılan filmlerden biridir. Gren yapısı ilford'un delta serisine benzemektedir.Fiyat aralığı piyasada çok fazla bulunmadığı biraz fazladır. Farklı bir film denemek isteyenlere önerilebilir.Agfa Apx 100/400  

Agfa'nın prosfosyonel seviyede çıkarmış olduğu  filmlerden biridir.Piyasada eski versiyonları da bulunmaktadır yeni olanlarda "New Emulsion" şeklinde ibare vardır. Gren'i fazla olmayan bir filmdir.Bu tarz film kullanmak isteyen analog fotoğrafçılara güzel bir alternatiftir. Kullanıcıları tarafından genellikle olumlu yorumlar duyulmaktadır.Fiyat aralığı ilford delta serisine yakındır.