Pentax Analog Fotoğraf Makineleri

Asahi Pentax

1957-1964 yılları arasında üretilmişlerdir. Üretim yıllarına göre  (S,K,H2) gibi farklı versiyon modellerinide bulmak mümkündür. M42 ağız yapısına sahiptir. SLR döneminin öncü markalarından biri olmuştur. Bu modeller gövde olarak çok sağlam şekilde üretilmişlerdir. 1/1-500 arasında enstantane hızına sahiptirlerdir. Herhangi gibi bir pozometreye sahip değillerdir. Zaten üretildikleri yıllar itibari ile bu mümkün değildi. Manuel olarak kullanılmaktadır.


Asahi Pentax Spotmatic 

1964-1973 yılları arasında üretilmişlerdir. Üretim yıllarına göre (Spotmatic SL,Spotmatic İİ,Spotmatic ES,Spotmatic F) gibi  farklı versiyon modellerinide bulmak mümkündür. M42 ağız yapısına sahiptir.1/1-1000 arasında enstantane hızına sahiptirlerdir. TTL pozometreleri vardır yani ibrelidir. Electro Spotmatic modelleri dışında olanlar sadece manuel olarak kullanılabilmektedirler. Electro Spotmatic versiyon olanlarda diyafram öncelikli mod vardır. Analog kullanıcılarının severek kullandığı modellerden biridir Pentax Spotmatic ve versiyonları. İkinci el piyasasında rahat bir şekilde bulabileceğiniz modellerden biridir. M42 ağız yapısına sahip olmaları en büyük avantajlarıdır. Çünkü o dönemde üretilmiş m42 olan tüm lensleri kullanmanıza imkan sağlamaktadır.


Pentax K2 


1975-1980 yılları arasında üretilmiştir. Pentax bu SLR la birlikte m42 ağız yapısından Pentax K ağız yapısına geçiş yapmıştır. Bu modelden sonra Pentax modelleri Pentax K ağız yapısıyla üretildi. Pentax K2 8-1/1000 enstantane aralığında çalışmaktadır. Manuel ve diyafram öncelikli mod'u vardır. Pille çalışmaktadır. Pilsiz sadece 1/125 enstantane aralığında fotoğraf çekmenize imkan sağlamaktadır. Siyah ve krom gövde olarak üretilmiştir.
Pentax KX 

1975-1977 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir. 1-1/1000 enstantane aralığında çalışmaktadır. Sadece manuel mod'u vardır. Pil ile çalışmaktadır. Manuel bir makine olduğundan pil sadece pozometreyi çalıştırmaktadır. Siyah ve krom gövde olarak üretilmiştir.Pentax KM 

1975-1977 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir. 1-1/1000 enstantane aralığında çalışmaktadır. Sadece manuel mod'u vardır. Pil ile çalışmaktadır. Manuel bir makine olduğundan pil sadece pozometreyi çalıştırmaktadır. Siyah ve krom gövde olarak üretilmiştir.


Pentax K1000  

1975-1995 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir. Daha önceki modellerden KM ve KX e model ve teknik yapı olarak benzemektedir. 1-1/1000 enstantane aralığında çalışmaktadır.Sadece manuel mod'u vardır. Pil ile çalışmaktadır. Manuel bir makine olduğundan pil sadece pozometreyi çalıştırmaktadır. Siyah ve krom gövde olarak üretilmiştir.İkinci el piyasasında pentaxın en populer modellerinden biridir. Analog dünyasına giriş yapmak isteyen kullanıcıların genellikle başlangıç seviyesinde tercih ettikleri SLR modellerinden biridir.


Pentax ME  

1976-1980 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir. 1-1/1000 enstantane aralığında çalışmaktadır.Pil ile çalışmaktadır. Sadece diyafram öncelikli  mod'u bulunmaktadır. Pilsiz sadece 1/100 enstantane aralığında çalışmaktadır.Diğer pentax modellerine göre biraz daha ufak ve hafiftir. Diyafram öncelikli mod'u sayesinde analog kullanmaya başlayan kullanıcılar için tercih edilen SLR modellerinden biridir. Siyah ve krom gövde olarak üretilmiştir.Pentax MX  

1975-1985 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir. Diğer modellerden farklı olarak Pentax MX'in pozormetresi ibreli değil LED'dir. 1-1/1000 enstantane aralığında çalışmaktadır. Sadece manuel mod'u vardır.Pil ile çalışmaktadır. Manuel bir makine olduğundan pil sadece pozometreyi çalıştırmaktadır. Siyah ve krom gövde olarak üretilmiştir.
Pentax MV  

1979-1981 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir. Pentax ME modeline alternatif olması için daha uygun fiyattan üretilmiştir. Motor Winder opsiyonu yoktur. Vizörü Pentax ME modeline göre daha küçüktür. Pil ile ile çalışmaktadır. Sadece diyafram öncelikli  mod'u bulunmaktadır. Siyah ve krom gövde olarak üretilmiştir.


Pentax ME Super  


1980-1987 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir. Pentax ME modelinin geliştirilmiş versiyonudur. 4-1/2000 enstantane aralığında çalışmaktadır. Pil ile çalışmaktadır. Manuel ve diyafram öncelikli mod'u vardır. Diğer pentax modellerine göre biraz daha ufak ve hafiftir.Sadece krom gövde olarak piyasaya sunuldu. Diyafram öncelikli mod'u sayesinde analog kullanmaya başlayan kullanıcılar için tercih edilen SLR modellerinden biridir.


Pentax LX  


1980-2001 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir. Pil ile çalışmaktadır. Manuel ve diyafram öncelikli mod'u vardır.1/25-2000 arasında enstantane değeri vardır. Pozometresi diğer modellere göre daha hassastır.Pentax SLR arasında en pahalı olan modeli Pentax LX'dir. Hafif olmasına karşın su ve toza karşı dayanıklı üretilmiştir. 9 adet vizör ekran çeşidi vardır.İsteğe bağlı olarak satın alınarak değiştirilebilir. Siyah ve krom gövde olarak üretilmiştir. İkinci el piyasası diğer modellere oranla daha pahalıdır. Analog severlerin sahip olmak istediği SLR modellerinden biridir.


Pentax P30/T  

1990-1997 yılları arasında üretilmiştir. Pentax K ağız yapısına sahiptir.1-1/1000 enstantane aralığında çalışmaktadır. Program,diyafram öncelikli ve manuel modları vardır. Görünüş olarak o yıllara özgü klasik SLR dizaynında çıkılmaya başlandığı için Pentax P30 da stil olarak günümüz teknolojisine daha yakındır. Ağırlık olarak plastik malzemeden üretilmiştir.Renk olarak tek tip gövdeye sahiptir siyah/gri olarak.